Skip to content

36 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1982

Last Sale Price
$129,143
Last Sale Date
Oct 9, 2002

Property Information

Block1877
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,759
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
10%
Improvement Value:$169,900
90%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+2.0%
2024$7,027-0.2%
2023$7,039-1.7%
2022$7,163+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,143

To:

Sq Ft4,759DeedBook 5933, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1982