Skip to content

95 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block187
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
28%
Improvement Value:$202,300
72%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,660+2.0%
2024$10,450-0.2%
2023$10,466-1.7%
2022$10,651+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$438,500
DeedBook 12323, Page 5688

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4845, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1900