Skip to content

387 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block985
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,399
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
20%
Improvement Value:$239,700
80%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-26.8%
2023$15,268-7.4%
2022$16,488+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft4,279DeedBook 20180, Page 45626Recorded5/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910