Skip to content

73-81 N 7th St

Belleville, NJ 07109

Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block1888
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$660,000
44%
Improvement Value:$840,000
56%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,045+2.0%
2024$55,920-0.2%
2023$56,010-1.7%
2022$57,000+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,985,711
DeedBook 20230, Page 48719Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$1,775,000
DeedBook 12408, Page 1620

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 6018, Page 157

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4520, Page 733