Skip to content

70-78 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block1890
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
12%
Improvement Value:$228,600
88%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+2.0%
2024$9,682-0.2%
2023$9,697-14.9%
2022$11,400-49.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 2593Recorded1/11/2018