Skip to content

514 Orange St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block1890
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage758
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
15%
Improvement Value:$236,700
85%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,618+2.0%
2024$10,409-0.2%
2023$10,425-14.5%
2022$12,198+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$6,380
DeedBook 5475, Page 780

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5334, Page 302

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5129, Page 946