Skip to content

510 Orange St

Newark, NJ 07107

Church/Charitable

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 18, 2014

Property Information

Block1890
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage758
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
89%
Improvement Value:$5,400
11%
Total Assessment$51,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$3,792+6.7%
2016$3,554+5.0%
2015$3,384-34.2%
2014$5,140+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 12485, Page 9842Recorded3/12/2014

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4542, Page 321