Skip to content

150 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Date
May 17, 1973

Property Information

Block1907
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
14%
Improvement Value:$115,400
86%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,104+2.0%
2024$5,003-0.2%
2023$5,011-1.7%
2022$5,100+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910