Skip to content

151-153 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 5, 2001

Property Information

Block1908
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,713
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,000
9%
Improvement Value:$165,500
91%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902+2.0%
2024$6,766-0.2%
2023$6,777-1.7%
2022$6,897+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft3,713DeedBook 5755, Page 120

Property Sale

Sale
$7,052
DeedBook 4942, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1900