Skip to content

23 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Oct 31, 1986

Property Information

Block507
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,822
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
16%
Improvement Value:$114,700
84%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+2.0%
2024$5,070-0.2%
2023$5,078-1.7%
2022$5,168+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000

To:

Sq Ft3,822DeedBook 4947, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1897