Skip to content

120 Congress St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
Feb 28, 1992

Property Information

Block190
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
97%
Improvement Value:$6,300
3%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,857+2.0%
2024$6,722-0.2%
2023$6,732-1.7%
2022$6,851+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,500

To:

DeedBook 5211, Page 393

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4500, Page 479