Skip to content

60 Pacific St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$213,803
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block944
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
81%
Improvement Value:$35,700
19%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+2.0%
2024$6,923-0.2%
2023$6,934-9.1%
2022$7,627+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$213,803

To:

DeedBook 20170, Page 1431

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5873, Page 507