Skip to content

133-135 Prospect St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block192
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
97%
Improvement Value:$5,600
3%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+2.0%
2024$6,695-0.2%
2023$6,706-1.7%
2022$6,825+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 5334, Page 280