Skip to content

301 7th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Mar 7, 1983

Property Information

Block1912.01
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,400
16%
Improvement Value:$60,200
84%
Total Assessment$71,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,723+2.0%
2024$2,669-0.2%
2023$2,674-1.7%
2022$2,721+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 4780, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1902