Skip to content

233 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block1912.01
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,746
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
15%
Improvement Value:$103,300
85%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,605+2.0%
2024$4,515-0.2%
2023$4,522-1.7%
2022$4,602+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft2,746DeedBook 20210, Page 38789

Property Sale

Sale
$274,000
Sq Ft1,648DeedBook 20210, Page 38789Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 12261, Page 2961

Property Built

Built

Year Built: 1900