Skip to content

179 Fairmount Ave

Newark, NJ 07103

Built 1905

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block263
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
15%
Improvement Value:$149,200
85%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+2.0%
2024$6,543-0.2%
2023$6,553-1.7%
2022$6,669+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 20190, Page 52260

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 20180, Page 63314Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5800, Page 869

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5219, Page 161

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5000, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1905