Skip to content

117 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block1928
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
11%
Improvement Value:$173,700
89%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,427+2.0%
2024$7,281-0.2%
2023$7,293-1.7%
2022$7,421+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft4,584DeedBook 20180, Page 28241

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12176, Page 7249

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6009, Page 772

Property Sale

Sale
$1,100
DeedBook 5897, Page 898

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5742, Page 525

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 5084, Page 707

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4785, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1910