Skip to content

210 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block1914
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
15%
Improvement Value:$109,300
85%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+2.0%
2024$4,776-0.2%
2023$4,783-1.7%
2022$4,868+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 12270, Page 7338

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 6078, Page 232

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5626, Page 942

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5626, Page 942

Property Sale

Sale
$26,800
DeedBook 5118, Page 103

Property Sale

Sale
$26,800
DeedBook 4683, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1902