Skip to content

222 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2023

Property Information

Block1916
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class27
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
18%
Improvement Value:$75,300
82%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,260+2.2%
2024$3,191-0.2%
2023$3,196-1.9%
2022$3,257+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,112DeedBook 20220, Page 93611Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$156,000
Sq Ft2,112DeedBook 20220, Page 89434Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 4462, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1897