Skip to content

200 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Jun 15, 1977

Property Information

Block1914
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,539
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
11%
Improvement Value:$149,800
89%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+2.0%
2024$6,285-0.2%
2023$6,296-1.7%
2022$6,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft4,539DeedBook 4571, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1897