Skip to content

204 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$25,900
Last Sale Date
May 16, 1973

Property Information

Block1916
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,269
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
10%
Improvement Value:$176,400
90%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454+2.0%
2024$7,307-0.2%
2023$7,319-1.7%
2022$7,448+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,900

To:

Sq Ft4,269DeedBook 4443, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1900