Skip to content

186 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block1918
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
17%
Improvement Value:$114,300
83%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+2.0%
2024$5,133-0.2%
2023$5,142-1.7%
2022$5,233+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,993DeedBook 20160, Page 54878

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12190, Page 6191

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 12024, Page 571

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 6386, Page 70

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6192, Page 947

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5742, Page 47

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5726, Page 553

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5441, Page 625

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4695, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1900