Skip to content

166-168 N 7th StNewark, NJ 07107

Built 2012

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block1918
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,634
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
6%
Improvement Value:$351,000
94%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,341+2.0%
2024$16,019+47.9%
2023$10,832-1.7%
2022$11,024+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft5,634DeedBook 20220, Page 40114

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 12121, Page 5441

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6279, Page 641