Skip to content

164 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1919

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block1918
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,961
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,900
14%
Improvement Value:$147,800
86%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+2.0%
2024$6,401-0.2%
2023$6,411-1.7%
2022$6,525+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 20250, Page 46203

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4931, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1919