Skip to content

35 N 9th St

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Mar 13, 1990

Property Information

Block1919
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage690
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
69%
Improvement Value:$72,700
31%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,850+2.0%
2024$8,675-7.1%
2023$9,335-1.7%
2022$9,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft690DeedBook 5124, Page 212