Skip to content

127 Congress StNewark, NJ 07105

Built 1807

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block191
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
21%
Improvement Value:$256,800
79%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,257+2.0%
2024$12,996+81.4%
2023$7,166-1.7%
2022$7,292+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,456DeedBook 20211, Page 21975

Property Built

Built

Year Built: 1807