Skip to content

145-151 Elm St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block191
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,000
40%
Improvement Value:$398,600
60%
Total Assessment$662,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,199+2.0%
2024$24,702-0.2%
2023$24,741-11.2%
2022$27,854+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,000

To:

DeedBook 4850, Page 388