Skip to content

445 7th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Price
$48,995
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block1920
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
15%
Improvement Value:$63,400
85%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,852+2.0%
2024$2,796-0.2%
2023$2,801-1.7%
2022$2,850+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$48,995

To:

Sq Ft2,674DeedBook 20250, Page 46078

Property Sale

Sale
$11,542

To:

Sq Ft2,674DeedBook 12486, Page 657

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5083, Page 550

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4553, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1890