Skip to content

39 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block1922
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
13%
Improvement Value:$109,800
87%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803+2.0%
2024$4,708-0.2%
2023$4,716-1.7%
2022$4,799+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,009
DeedBook 4932, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1917