Skip to content

145 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Date
Aug 11, 1989

Property Information

Block1927
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,958
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
11%
Improvement Value:$130,100
89%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,568+2.0%
2024$5,458-0.2%
2023$5,467-1.7%
2022$5,563+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,750
DeedBook 4892, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1920