Skip to content

234-236 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block1928
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage7,716
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,900
14%
Improvement Value:$218,400
86%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+2.0%
2024$9,443-0.2%
2023$9,458-1.7%
2022$9,625+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$845,000

To:

Sq Ft7,716DeedBook 20250, Page 35930

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft4,574DeedBook 20161, Page 12722Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4842, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1907