Skip to content

230-232 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1873

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Aug 18, 2005

Property Information

Block1928
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,773
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
9%
Improvement Value:$327,500
91%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,725+2.0%
2024$13,454+16.0%
2023$11,594-1.7%
2022$11,799+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft4,773DeedBook 6228, Page 36

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6030, Page 407

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4972, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1873