Skip to content

268 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block1929
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,774
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
14%
Improvement Value:$134,100
86%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,929+2.0%
2024$5,812-0.2%
2023$5,821-1.7%
2022$5,924+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,774DeedBook 20250, Page 69826Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,835DeedBook 6033, Page 870

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 5887, Page 27

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 4729, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1910