Skip to content

48 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 3, 1974

Property Information

Block177
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
41%
Improvement Value:$296,700
59%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,985+2.0%
2024$18,610-0.2%
2023$18,640-11.1%
2022$20,961+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 4494, Page 955