Skip to content

131 Elm St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block192
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
27%
Improvement Value:$341,700
73%
Total Assessment$467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,787+2.0%
2024$17,436-0.2%
2023$17,464-13.0%
2022$20,064+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4790, Page 558