Skip to content

121-125 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block192
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF10UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,805
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
32%
Improvement Value:$171,900
68%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,591+2.0%
2024$9,402-0.2%
2023$9,417-1.7%
2022$9,584+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,805DeedBook 12451, Page 3316Recorded8/13/2013

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6047, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1907