Skip to content

221 N 7th StNewark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block1930
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
9%
Improvement Value:$183,300
91%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+2.0%
2024$7,534-0.2%
2023$7,546-1.7%
2022$7,680+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft4,272DeedBook 20240, Page 67884

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 20170, Page 104Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6051, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5940, Page 280

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5677, Page 738

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5605, Page 685

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5340, Page 654

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5251, Page 535

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5070, Page 472