Skip to content

288 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block1930
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,807
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
12%
Improvement Value:$141,800
88%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,108+2.0%
2024$5,987-0.2%
2023$5,997-1.7%
2022$6,103+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,807DeedBook 12547, Page 2354Recorded4/8/2015

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4901, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1912