Skip to content

274 Park Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Nov 18, 1980

Property Information

Block1930
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
34%
Improvement Value:$106,700
66%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,149+2.0%
2024$6,028-0.2%
2023$6,038-1.7%
2022$6,145+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000

To:

DeedBook 4700, Page 335