Skip to content

288-290 4th St

Newark, NJ 07107

Built 1935

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Nov 29, 1973

Property Information

Block1932
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,514
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
9%
Improvement Value:$229,500
91%
Total Assessment$251,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+2.0%
2024$9,372-0.2%
2023$9,387-1.7%
2022$9,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

To:

Sq Ft7,514DeedBook 4462, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1935