Skip to content

281-283 Park Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block1936
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2.5SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
23%
Improvement Value:$216,800
77%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,755+2.0%
2024$10,543-0.2%
2023$10,560-13.4%
2022$12,198+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 20170, Page 48440

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5549, Page 551

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4984, Page 799