Skip to content

294 Park Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jan 5, 1988

Property Information

Block1929
Lot81
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
16%
Improvement Value:$227,400
84%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321+2.0%
2024$10,118-0.2%
2023$10,134-14.4%
2022$11,837+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000

To:

DeedBook 5009, Page 893