Skip to content

282-272 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Church/Charitable

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 22, 1999

Property Information

Block1937
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
12%
Improvement Value:$495,000
88%
Total Assessment$565,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$14,122+0.3%
2002$14,082+1.4%
2001$13,884
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 5669, Page 518