Skip to content

54-60 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1888

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block193
Lot28
QualifierC1108
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage634
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
29%
Improvement Value:$140,500
71%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+2.0%
2024$7,340-0.2%
2023$7,352-1.7%
2022$7,482+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft634DeedBook 20191, Page 16044

Property Built

Built

Year Built: 1888