Skip to content

54-60 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1888

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block193
Lot28
QualifierC1202
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
51%
Improvement Value:$53,300
49%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+2.0%
2024$4,090-0.2%
2023$4,096-1.7%
2022$4,169+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft756DeedBook 20210, Page 69032Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft756DeedBook 12418, Page 1314

Property Built

Built

Year Built: 1888