Skip to content

55-57 Springdale Ave

Newark, NJ 07107

Church/Charitable

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 14, 1995

Property Information

Block1944
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description2SB4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
19%
Improvement Value:$302,100
81%
Total Assessment$371,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$5,026+4.6%
2005$4,804-24.5%
2004$6,362+0.0%
2003$6,362+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 5402, Page 61

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5106, Page 191

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4747, Page 837