Skip to content

278 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block1944
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
27%
Improvement Value:$119,400
73%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+2.0%
2024$6,099-0.2%
2023$6,109-1.7%
2022$6,217+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,675DeedBook 20200, Page 77927

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 6063, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1925