Skip to content

59-63 Springdale Ave

Newark, NJ 07107

Church/Charitable

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 15, 1986

Property Information

Block1944
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
14%
Improvement Value:$293,900
86%
Total Assessment$342,800

Sale
$50,000

To:

DeedBook 4935, Page 464