Skip to content

43 Springdale Ave

Newark, NJ 07107

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block1945
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
27%
Improvement Value:$120,200
73%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,245+2.0%
2024$6,121-0.2%
2023$6,131-1.7%
2022$6,240+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 12295, Page 4582

Property Sale

Sale
$75,013
DeedBook 12256, Page 7485

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5481, Page 587

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 4441, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1960