Skip to content

400 3rd Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 15, 1996

Property Information

Block1946
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,293
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
21%
Improvement Value:$196,900
79%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,496+2.0%
2024$9,309-0.2%
2023$9,324-1.7%
2022$9,489+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft3,293DeedBook 5413, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1954